Fotowoltaika

Fotowoltaika jest metodą pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Zjawisko fotowoltaiki  zostało zaobserwowane już w I poł. XIX wieku w chwili, gdy zauważono, że niektóre cząsteczki są w stanie pozyskać energię elektryczną z promieni słonecznych, którą z powodzeniem mona stosować do urządzeń domowych.

Na czym polega zjawisko fotowoltaiki?

Zasadą działania fotowoltaiki jest zmiana energii słonecznej w  prąd stały. Jeszcze w  XIX wieku stosowano do tego celu elementy składające się z selenu, jednak nie były one tak efektywne jak krzem. Dziś podstawą pozyskiwania czystej energii ze słońca są panele słoneczne, a w zasadzie ich ogniwa zbudowane z krzemu krystalicznego. To właśnie krzem przechwytuje najmniejsze cząsteczki światła – fotony – wprawiając w ruch elektrony, które z kolei produkują prąd elektryczny stały. Mózgiem całej instalacji fotowoltaicznej jest tzw. falownik, który zajmuje się zmianą wytworzonego prądu stałego na prąd zmienny, z którego korzystamy na co dzień. Co więcej, panele słoneczne nie produkują energii tylko i wyłącznie w słoneczne dni – ich działanie polega na dostępie do jasnego światła, który jest możliwy także w pochmurne dni.

Energię elektryczna pozyskaną za pomocą fotowoltaiki  można wykorzystać do :

 • ogrzewania domu
 • podgrzania wody użytkowej;
 • oświetlenia domu;
 • zasilania sprzętu AGD i RTV;
 • zasilania samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika  – oszczędność i ekologia

Stopniowe kurczenie się surowców nieodnawialnych, takich jak węgiel czy gaz powoduje wzrost cen tradycyjnego ogrzewania budynków oraz konieczność poszukiwania innych źródeł energii. Dodatkowo od lat toczą się wojny ekologów, którzy wykazują, że pozyskiwanie energii poprzez spalanie powoduje emisję ogromnych ilości dwutlenku węgla. Prowadzi to nieuchronnie do powstania efektu cieplarnianego i związanego z nim nieodwracalnych zmian zachodzących na Ziemi, które mogą być katastrofalne w  skutkach. Natomiast pozyskiwanie energii z wykorzystaniem paneli słonecznych nie emituje dymu, przez co nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Dzięki temu fotowoltaika staje się coraz popularniejszym sposobem pozyskiwania czystej energii w domach przyszłości. Co więcej, instalacja solarna sprawia, że stajemy się bardziej niezależni od zewnętrznych  dostawców energii. I choć sama instalacja fotowoltaiczna wiąże się z wyższym jednorazowym kosztem niż instalacje wykorzystujące tradycyjne źródłami energii, to może ona działać niezwykle efektywnie nawet do 25 lat, zaś sama inwestycja zwraca się już po około 7 latach. Po tym okresie nie wykładamy już żadnych środków finansowych na pozyskiwanie czystej energii dla naszych gospodarstw czy przedsiębiorstw. W dodatku panele słoneczne nie wydają żadnych dźwięków podczas generowania energii elektrycznej w przeciwieństwie do instalacji czerpiących energię z powietrza lub wody.

Montaż fotowoltaiki

Firma Instal Fix zajmuje się profesjonalnym montażem fotowoltaiki zarówno na dachu budynków, jak i na gruncie z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości pochodzących jedynie od wiodących producentów. Podstawowymi elementami instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne, falownik oraz wszelkie systemy mocujące wraz okablowanie.

Oferujemy kompleksową usługę montażu systemów fotowoltaicznych,  poczynając od dokładnej wstępnej analizy lokalnej, przez opracowanie szczegółowego planu technicznego, aż po sam montaż i uruchomienie instalacji. Oznacza to, że dobieramy moc instalacji do indywidualnego zapotrzebowania danego budynku na energię elektryczną. Dzięki temu dostosowujemy wszelkie parametry tak, aby zwrot kosztów inwestycji w  fotowoltaikę nastąpił jak najszybciej. Nasi specjaliści posiadają rzetelną wiedzę i doświadczenie w instalacjach fotowoltaiki poświadczone odpowiednimi uprawnieniami i certyfikatami. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować Państwu wydajne i sprawne działanie paneli słonecznych na co udzielamy naszej stuprocentowej gwarancji.

Czynności, które przeprowadzamy w ramach usługi montażu fotowoltaiki:

 • dostarczamy wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej na miejsce;
 • nas profesjonaliści w krótkim czasie zamontuje poprawnie instalacje – na jej montaż nie potrzeba zezwoleń budowlanych;
 • uruchomimy instalację po raz pierwszy i nauczymy Państwa nią zarządzać;
 • uruchamiamy specjalny program online, który umożliwia śledzenie oszczędności związanych z wykorzystaniem prądu z fotowoltaiki.

Instalacja paneli fotowoltaicznych to jednorazowa inwestycja i choć kosztowana to po kilku latach zapewnia praktycznie bezpłatny dostęp do energii elektrycznej. Panele słoneczne umieszczamy na południowych fasach budynków o nachyleniu poniżej 60 stopni. W przypadku otwartych  i stosunkowo dużych powierzchni pod fotowoltaikę wykorzystujemy konstrukcje wspomagające, które są obciążone blokami z betonu lub są osadzone w gruncie.

Montaż fotowoltaiki sprowadza się do wyboru jednego z dwóch systemów instalacji: instalacji on-grid lub instalacji off-grid. Instalacja fotowoltaiczna on-grid jest instalacją podpiętą do sieci zakładu energetycznego. Energia produkowana za jej pomocą zużywana jest na bieżące potrzeby energetyczne gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, a jej nadwyżki można odebrać nawet w 80%. Z kolei instalacja fotowoltaiczna off-grid nie jest podpięta do sieci, dzięki czemu pozwala magazynować energię elektryczną, która została wytworzona, ale nie zużyta na bieżące potrzeby w specjalne do tego celu zbudowanych akumulatorach. Daje to sporą niezależność inwestorowi takiej instalacji oraz sprawdza się w miejscach, w których często zdarzają się przerwy w dostawach prądu.

Sprzedaż fotowoltaiki

Firma Instal Fix zajmuje się nie tylko profesjonalnym montażem, ale i sprzedażą fotowoltaiki dla klientów indywidualnych i biznesowych. Pragniemy dostarczać naszym partnerom wysokiej jakości panele i instalacje fotowoltaiczne wykonane z cienkich i niezwykle wytrzymałych ogniw krzemowych. Dzięki najnowszym technologiom pragniemy razem z Państwem wkroczyć w nową erę wytwarzania czystej energii elektrycznej dla potrzeb domów jednorodzinnych i gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw w sposób ekologiczny i z poszanowaniem naszego wspólnego dziedzictwa, jakim jest czyste środowisko naturalne.

Głównymi materiałami służącymi do konstrukcji paneli fotowoltaicznych są krzemowe ogniwa fotowoltaiczne, specjalistyczne folie służące do spajania tych ogniw ze szkłem oraz wysokiej jakości ramy aluminiowe. Sprzedajemy panele fotowoltaiczne oraz urządzenia elektryczne produkowane przez czołowych producentów fotowoltaiki, charakteryzujące się niezwykłą wytrzymałością i niezawodną sprawnością przez długie lata. Poprzez dostarczenie Państwu produktów najwyższej jakości i wydajności chcemy promować pozyskiwanie czystej energii elektrycznej ze słońca, która stanowi przyszłość nie tylko światowej, ale i polskiej energetyki.

Dzięki nowoczesnym procesom produkcji  sprzedawane przez nasz panele słoneczne wyposażone są w specjalną powłokę, która ułatwia spływanie śniegu i deszczu po ich powierzchni oraz minimalizuje zabrudzenia, co w wyraźny sposób przekłada się na wzrost produkcji energii. Dodatkowo sprzedajemy mikroinstalacje fotowoltaiczne dostoswane do indywidualnego zapotrzebowania na energię elektryczną budynków mieszkalnych i użytkowych, w skład których wchodzą:

 • panele;
 • inwertery (jedno- lub trójfazowe);
 • konstrukcje montażowe;
 • kable solarne;
 • konektory;

W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć również zestawy instalacji fotowoltaicznej z  magazynowaniem energii. Zestawy te wyposażone są w specjalne akumulatory, które pozwalają magazynować nadwyżki energii elektrycznej wykorzystywanej podczas mniej słonecznych lub zimowych dni lub w trakcie awarii. Takie rozwiązanie dodatkowo pozwala uniezależnić przedsiębiorstwo od zewnętrznych dostawców energii, a także odsprzedawać część zmagazynowanych zapasów energii.

Chcesz poznać naszą szczegółową ofertę sprzedaży i montażu fotowoltaiki i dowiedzieć się o naszych konkurencyjnych cenach? Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj o usługę fotowoltaiki!

Jesteś zainteresowany montażem systemu fotowaltaiki w Twoim gospodarstwie domowych lub firmie? Masz wątpliwości odnośnie kosztów i czasu realizacji instalacji paneli słonecznych?

Chętnie doradzimy w wyborze instalacji forowoltaiki idealnej dla Twoich potrzeb, tak aby uczynić Twoje gospodarstwo jeszcze bardziej wydajnym, ekologicznym i energooszczędnym.